GÜVENLİ KULUÇKALIK YUMURTA NEDİR?

Kümeslerden gelen kuluçkalık yumurtaların, Salmonella spp. ve Mycoplasma spp.'den ari hale getirilmesidir.

NASIL YAPILIR?
Tamamen doğal yollarla, herhangi bir kimyasal, dezenfektan, radyoaktivite kullanılmadan uygulanan sistem sayesinde, kuluçkalık yumurtalar, Salmonella spp. ve Mycoplasma spp.'den arındırılmaktadır.

Tasarımı Almanya'da yapılan, parçaları Türkiye ve Avrupa'da ürettirilen makine ile kuluçkalık yumurtalar hastalıklardan arındırılarak tamamen sağlıklı hale getirilmektedir.

NEDEN KULLANILMALI?

  • Bu sistem, Mycoplasma spp. ile infekte damızlık sürülerden elde edilen broiler civcivlerin sağlıklı olmasını sağlayacak ve verim kayıplarını azaltacaktır.
  • Salmonellanın broiler sürülere bulaşmasında çok önemli bir kaynak olan "kuluçka ile bulaşma"nın önüne geçilerek, broiler sürülerde Salmonella kontrolünün etkin yürütülmesini ve hedef olan 1% değerinin yakalanmasını sağlamaktadır.
  • Bu sistem sayesinde damızlık kaynaklı hastalık etkenleri (Salmonella spp, Mycoplasma spp. vs.) yok edildiğinden, proses başlangıcında değer 0(sıfır) ile başlamaktadır. Sıfır hastalıklı civciv çıkışı ile civcivin nihai ürüne işlenme noktasına kadarki süreç kontrol altında tutulabileceğinden, marka güvenliğinin korunmasına yardımcı olunacaktır.
  • Nihai üründe sağlanan bu güvence ile güvenli ihracat artışı da sağlanabilecektir.
  • Hastalıklarla mücadelede kaçınılmaz olan kimyasal ve ilaç kullanımını minimuma indirir.